Výzkum provádíme v oblasti fyziky plazmatu, materiálů, senzorů, biomedicíny, akustiky a životního prostředí pomocí experimentů, měření a pokročilých výpočetních a simulačních metod. Ve výzkumu spolupracujeme úzce s Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT, ústavy Akademie věd ČR a řadou mezinárodních institucí, laboratoří a firem po celém světě.

Řešíme národní a mezinárodní výzkumné projekty s podporou grantových agentur GAČR, TAČR, i EU. Jsme součástí výzkumného Centra pro pokročilou fotovoltaiku na ČVUT. Podílíme se na řešení velkých výzkumných projektů pro špičkový výzkum „Energy Conversion and Storage“ (ECoStor) a „Senzory a detektory pro informační společnost„ (SenDISo) v rámci programu OPJAK MŠMT.

Naše práce jsou hojně citovány, oceňovány editory, zmiňovány v médiích, získávají ocenění na konferencích a dostávají se na obálky vědeckých časopisů. Na katedře jsme také otevřeli novou Referenční laboratoř korelativní mikroskopie (tacom.fel.cvut.cz) pro široké vývojové a aplikační využití ve spolupráci s akademickou i průmyslovou sférou.

V současnosti se věnujeme zejména těmto tématům výzkumu:

  • Diagnostické metody pro studium vysokoenergetických výbojů a fúzního plazmatu. Experimentální a teoretický výzkum rychlých deuteronů, fúzních neutronů, runaway elektronů.
  • Dielektrické bariérové a koronové výboje jako zdroje aktivních částic a elektromagnetického vlnění vybraných frekvenčních pásem.
  • Ovlivnění růstu a funkce mikroorganismů pomocí elektrických výbojů, nanomateriálů, organických látek a jejich kombinací. Biosenzory pro lékařské aplikace s využitím nanomateriálů.
  • Nanomateriály, mikroskopie a spektroskopie pro konverzi a ukládání energie.
  • Příprava komponent satelitů a měřících metod pro testování materiálů, senzorů a detektorů pro kosmické aplikace, včetně zpracování dat z měření přímo na oběžné dráze.
  • Akustické metamateriály, sonické a fononické krystaly, akustické a elastické vlny v nehomogenních prostředích, generování zvuku proudící tekutinou a akustické parametrické antény. Aplikace akustiky pro stabilizaci výbojů, snižování hluku, analýzu komunikace hmyzu, či diagnostiku kardiovaskulárního systému.
  • Vývoj elektrotechnických metod (HW/SW) pro analýzu očních pohybů, elektroterapii, diagnostiku materiálů, senzory a další praktické aplikace.