Katedra fyziky Fakulty elektrotechnické ČVUT se podílí na řadě akcí pro středoškolské studenty, učitele a širokou veřejnost. Zaměřujeme se na popularizaci techniky, fyzikálního pohledu na svět a moderních vědeckých poznatků obecně. Naší misí je inspirovat a podpořit zájem o vědu, technické vzdělání a objevování fascinujících tajů přírody prostřednictvím přednášek, interaktivních experimentů (v laboratořích i mimo ně) a dní otevřených dveří. Ukazujeme, že fyzika může být zábavná a alespoň trochu užitečná pro každého. Níže jsou uvedeny příklady populárních akcí, kterým se pracovníci a studenti z katedry fyziky pravidelně věnují.
Fyzikální čtvrtky
Fyzikální čtvrtky jsou populární cyklus přednášek a seminářů, které pořádá katedra fyziky FEL ČVUT pro studenty, jejich učitele, odborné pracovníky a širokou veřejnost. Tento přednáškový cyklus vznikl v roce 1993 na katedře fyziky z podnětu tehdejšího vedoucího katedry prof. Pavla Kubeše. Organizace přednášek se ujal doc. Karel Malinský, který pak aktivně tuto akci rozvíjel a organizoval až do svého odchodu do penze. Od roku 2013 převzal organizaci přednášek doc. Vratislav Fabián. Přednášky probíhají vždy 1x týdně po dobu semestru, každý čtvrtek od 16:15 v posluchárně číslo 209. Jako přednášející se akce účastní významní odborníci z ČVUT, dalších vědeckých pracovišť, institucí a průmyslu v České republice i ze zahraničí. Charakter přednášek je přehledový a popularizační pro široké spektrum posluchačů. Dlouholetý přínos Fyzikálních čtvrtků byl mj. oceněn Českou fyzikální společností. Aktuální program přednášek naleznete zde.
Chemie na ČVUT
Katedra fyziky se již tradičně podílí na celouniverzitní popularizační a vzdělávací akci „Chemie na ČVUT“ zaměřenou na učitele a studenty středních škol a jejich studenty. Cílem je představit chemii jako zajímavý obor, který je součástí výuky a výzkumu na řadě fakult ČVUT. Na katedře fyziky si účastníci sami vyzkouší řadu praktických experimentů v laboratořích: kultivaci bakterií z potravin a otisků prstů, potlačení jejich růstu pomocí elektrických výbojů, přípravu elektrických biosenzorů pomocí tužky a papíru, nebo fotochemickou dekontaminaci vody. Laboratoře doplňuje populárně-naučná přednáška na téma “Moderní biosenzory: principy, materiály a řešení aktuálních výzev”. Akce je akreditována jako kurz v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP). Účastníci z řad učitelů středních škol tak obdrží na závěr kurzu potvrzení o absolvování vzdělávací akce a studenti osvědčení o účasti. Další informace zde.
Noc vědců
Noc vědců na Elektrotechnické fakultě ČVUT je každoroční akce, která přibližuje vědecké a technologické inovace široké veřejnosti. Fakultní laboratoře a učebny se v tento večer mění na interaktivní stanoviště, kde návštěvníci mohou nahlédnout do světa moderní elektroniky, robotiky, energetiky či umělé inteligence. Studenti a pedagogové připravují různé experimenty, ukázky a workshopy, kde si mohou účastníci na vlastní kůži vyzkoušet například programování robotů, virtuální realitu nebo technologie spojené s udržitelnou energií. Atmosféru doplňuje řada přednášek od předních odborníků a možnost osobních konzultací s vědci. Na Noci vědců se podílí také katedra fyziky, v roce 2024 připravila demonstraci difúzní mlžné komory, zachycující energetické částice z vesmíru. Fotografie z Noci vědců 2024.
Den s experimentální fyzikou
Katedra fyziky se za FEL ČVUT v roce 2024 nově zapojila do celostátní akce Den s experimentální fyzikou. Je to tradiční podzimní jednodenní akce pro středoškoláky pořádaná skupinou FYKOS s cílem představit jim skutečnou vědeckou práci v laboratořích. Kromě zajímavých přednášek se středoškoláci účastní exkurzí po špičkových vědeckých pracovištích v Praze a okolí. Ve spolupráci s PR oddělením fakulty představujeme skupinám studentů naše zajímavá laboratorní pracoviště, kde si mohou přístroje a experimenty sami vyzkoušet a to doslova i na vlastní kůži: laboratoř korelativní mikroskopie (TACOM), biomedicínskou laboratoř, akustickou bezodrazovou komoru a výukovou laboratoř fyziky.
FEL CAMP
FEL CAMP je letní tábor pro středoškoláky pořádaný FEL ČVUT ve výcvikovém středisku na Temešváru v jižních Čechách. Dobrodružná akce ukazuje praktické využití elektroniky, informačních a komunikačních technologií. S realizací akce pomáhají i lidé z katedry fyziky. Tábor se koná již řadu let, tematické zaměření tábora se každoročně mění. V roce 2024 to bylo přistání a přežití na Marsu. Video reportáž ZDE a podrobnosti o akci ZDE.
Dětská univerzita
Během prázdnin pořádá ČVUT již několik let tzv. Dětskou univerzitu. Děti základních škol prožívají celý týden nezapomenutelná dobrodružství a nevšední zážitky při poznávání technických oborů jednotlivých fakult ČVUT v Praze – Fakulty stavební, strojní, elektrotechnické, jaderného inženýrství, architektury, dopravní, biomedicíny a informačních technologií. Na Fakultě elektrotechnické s tím pomáhají také lidé z katedry fyziky. Akce je zakončená udělením diplomů „Malý bakalář“ (Bc. jr.) nebo „Malý inženýr“ (Ing. jr.), které jsou předány na slavnostní promoci v Betlémské kapli. Foto reportáž z akce a další podrobnosti.